Wycieczki dla dorosłych po Toruniu

Prawdopodobnie byłeś w Mieście, kiedy ledwie wyrastałeś głową ponad stół. Tak – to prawda. Toruń należy do najpopularniejszych pośród młodych i jeszcze młodszych turystów. Już sam piernik sprawia, że dzieciarnia wyjedzie stąd oczarowana. Sprawdźmy więc, co zmieniło się w ostatnich kilkunastu, a może i kilkudziesięciu latach!

Skoro wszyscy jesteśmy dorośli, nie zabraknie opowieści z pieprznym – niekoniecznie piernikowym – tłem. Opowiemy o aferach sprzed wieków, zaprowadzimy w miejsca, które dawnymi czasy odwiedzał najwyżej kat, przypomnimy mrożące krew w żyłach historyjki, które sami zasłyszeliśmy z ust najstarszych torunian. Wreszcie - podpowiemy, gdzie napić się piwa, by nie kosztowało „turystycznie”.

Trasy:

1.Trasa ekspresowa 2 godz. - cena 160 zł. Mury obronne, baszty i bramy, krzywa wieża, Rynek Starego Miasta, Dwór Artusa, ratusz, fontanna z Flisakiem, pomnik Mikołaja Kopernika, pręgierz-osiołek, Katedra śś Janów, dom Mikołaja Kopernika, ul. Szeroka, Trakt Królewski, Łuk Cezara, Collegium Maius. 

2. Trasa rozszerzona do 4 godz. - cena 280 zł. Mury obronne, baszty i bramy, krzywa wieża, Rynek Starego Miasta, ratusz,fontanna z Flisakiem,Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, pręgierz-osiołek, Katedra śś Janów, dom Mikołaja Kopernika, ul. Szeroka, Trakt Królewski, Łuk Cezara, Collegium Maius, Ruiny zamku krzyżackiego, kościół NMP, rynek Nowego Miasta, gospoda Pod Modrym Fartuchem, kościół św. Jakuba.

3. Trasa pielgrzymkowa do 6 godz. - 450 zł. cena Sanktuarium Jana Pawła i Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, Radio Maryja, Kościół św. Józefa i klasztor, pomnik ks. J.Popiełuszki, mury obronne, baszty i bramy, krzywa wieża, Rynek Starego Miasta, ratusz,fontanna z Flisakiem,Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, pręgierz-osiołek, Katedra śś Janów, dom Mikołaja Kopernika. ul. Szeroka, Trakt Królewski, Łuk Cezara, Collegium Maius. Ruiny zamku krzyżackiego, kościół NMP, rynek Nowego Miasta, gospoda Pod Modrym Fartuchem, kościół św. Jakuba.

4. Trasa specjalna - 100 lat niepodległości Torunia ok. 4 godz.- To specjalnie przygotowana wycieczka, trasą którą podążały polskie oddziały. Wycieczkę zaczniemy na Placu 18 Stycznia przy wybudowanym w 1873 roku moście kolejowym (wtedy kolejowo - drogowym) po którym jako pierwsze przejechały pociągi pancerne “Boruta” i “Wilk”. Za nimi do grodu Kopernika weszły oddziały Dywizji Pomorskiej pod dowództwem Stanisława Skrzyńskiego, witane przez komisarycznego prezydenta miasta Otto Steniborna. Dalej podążymy obecną ulicą Piastowską u wylotu której stoi pomnik Józefa Hallera dowódcy Frontu Pomorskiego. Sam Haller przyjechał do Torunia, 21 stycznia,a nieco później 10 lutego w Pucku dokonał aktu zaślubin Polski z Bałtykiem. Teraz jego pomnik dumnie spogląda w kierunku Placu Św. Katarzyny. Podobnie jak gen. Haller możemy podziwiać neogotycki Kościół Garnizonowy z najwyższą w Toruniu wieżą kościelną (86m). Po przejściu ulicą św. Katarzyny i Rynku Nowomiejskiego, na obecnej ulicy Królowej Jadwigi 4 (ówczesnej Elżbiety) zachowała się secesyjna witryna księgarni Juliusza Reicha, w której to, jak donosi Gazeta Toruńska z 18 stycznia 1920 roku, można było nabyć “na uroczystości narodowe chorągiewki, nalepki, transparenty »Serdecznie witamy«, »Czołem«, lampiony i girlandy w barwach narodowych”. Dzisiaj w dawnej księgarni działa piekarnia, gdzie można kupić kanapkę i posilić się przed dalszą drogą. Idąc w kierunku Rynku Staromiejskiego, warto zajrzeć na ulice Łazienną gdzie na rogu ulicy Kopernika znajduje się dom należący ówcześnie do Otto Steinborna. 

Po dotarciu pod pomnik Mikołaja Kopernika możemy wzorem gen. Hallera złożyć tam kwiaty i podążyć na zachodnią część Rynku. To tutaj właśnie, pośród szpaleru polskich ułanów i piechurów pułkownik Skrzyński oficjalnie przejął władzę nad Toruniem z rąk niemieckiego nadburmistrza Hassego. 

Wycieczkę możemy zakończyć w Dworze Artusa, gdzie w stulecie powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 roku o godzinie 12:00 odbędzie się Wielki Quiz Wiedzy o Toruniu gdzie można będzie sprawdzić sprawdzić swoją wiedzę o tym pięknym mieście. 

 

 

Nocne zwiedzanie

Kiedy gwiazdy się na niebie złocą, wszystko smakuje inaczej – Miasto też. Wiślana panorama Torunia nie ma sobie równych za dnia, a nocą po prostu brak słów, by ją opisać. Mimo późnych godzin, gwar nie ustępuje. Letnie ogródki, restauracyjne pękają w szwach. To świetna pora na romantyczną przechadzkę i jeszcze lepsza, by posłuchać opowieści z grozą i dreszczem.

Powrót